2017-ben is számos jelentős tudományos eredménynek örülhettünk. Az egyik áttörés a génterápiával kapcsolatos, amelyhez már a 80-as évektől kezdődően nagy reményeket fűztek, gyakran túlzott elvárásokkal, de sikeres bevezetése sokáig váratott magára. A génterápia lényege nagyon egyszerű: genetikai betegségek kezelése, vagy megelőzése a sejtekben illetve szövetekben található hibás gének cseréjével, vagy célirányos módosításával. Megvalósításához azonban több évtizedes molekuláris genetikai kutatásokra és sokéves klinikai előkészületekre és tesztekre volt szükség. Ezek eredményeként, az USA Élelmiszerbiztonsági és Gyógyszerészeti Hivatala (FDA) 2017-ben végül három génterápiás eljárást engedélyezett az akut leukémiával, nyirokszervi daganattal, és vakságot eredményező szemhártya-gyulladással diagnosztizált betegek kezelésére. E három génterápiás kezelés igen hatékonynak bizonyult a klinikai tesztek során, amelyekbe pedig olyan betegeket vontak be, akik esetében a hagyományos kezelési terápiák egyike sem bizonyult hatékonynak.
Emily Whitehead |
A sikertörténet, úgy tűnik, hamarosan tovább folytatódik. Több mint 70 génterápiás eljárás kidolgozása és klinikai tesztelése folyik jelenleg. Két klinikai kipróbálás során fantasztikus eredményeket értek el a vérzékenység új, génterápiás kezelésével. Az egyik kezelésben 13 páciens közül 11-nél, egy másik teszt során pedig 10-ből 10 esetében megszűnt a vérzékenység. Lehet, hogy ez lesz a következő engedélyezett génterápiás eljárás. Úgy tűnik, elkezdődött a betegségek gyógyításának és megelőzésének új korszaka, a génterápia.
Köszönöm a jó hírt! Hátha egyszer a tudomány a cukorbetegségemet is meg tudja majd gyógyítani. Bár addigra én már nem élek. :)
VálaszTörlésÖnnek is boldog új évet!
Kedves qvik, ha tudományról van szó, akkor lehetsz egy kicsit optimistább. Éppen tegnap, azaz január 4.-én jelent meg egy közlemény a Cell Stem Cell tudományos szaklapban arról, hogy egérben kidolgoztak egy új génterápiás módszert az 1-es típusú cukorbetegségre, és a kezelt állatok bizonyos májsejtjei elkezdtek inzulint termelni. Igaz a terápia csak 4 hónapig működött, de ez mindenképpen jelentős előrelépést jelent. Mint említettem a blogbejegyzésben, jelenleg több mint 70 génterápiás eljárás kifejlesztésén dolgoznak és ezek között szerepel a cukorbetegség gyógyítását célzó is.
TörlésKöszönöm a lelkesítést! :D
VálaszTörlésMondjuk nekem 2-es típusú van, és a legenyhébb "fokozat", de koromnál fogva, és mert Mo-on élek vélem, hogy mire erre lesz egy igazán jó megoldás, és ez eljut, majd elterjed kis hazánkban, mint TB támogatott gyógymód, én már rég nem leszek. Ezt nem pesszimizmusból írom, inkább realistaként. Nem esem tőle depresszióba. :) De azért csak kutassanak, nem én vagyok (sajnos) az egyetlen cukorbeteg. És nem is a legfontosabb. Pl. ott vannak akik már gyerekként azok. Na, az a gáz!
Sajnos a 2-es típusú cukorbetegség komplikáltabb ügy, mivel többféle oka lehet, de ezeket lassan azonosítják, és bizonyos formáival szemben már létezik állatokban jól működő génterápia.
TörlésKedves Péter! A mellékhatásokról mit lehet tudni? Mondjuk az említett Emily esetében?
VálaszTörlésEbben az esetben speciális immunfehérjéket termeltetnek a sejtekkel, amelyek felismerik, és elpusztítják a rákos sejteket. Ezt még nem lehet kellő érzékenységgel szabályozni, ezért túltermelődnek az immunfehérjék, és ezek okozzák a mellékhatásokat, amelyek gyulladásos reakciókat indukálnak, gyakran magas lázzal. Ezen kívül előfordulhat epilepsziás roham, esetleg hallucináció is.
TörlésÁ értem. Tehát a génterápia egy folyamatos kezelés, nem egy egyszeri beavatkozás során elért egészségjavulás, és ebben a folyamatos génterápiában lépnek fel a mellékhatások. Nevezhető ez így gyógyulásnak? Nem cinizmusból kérdezem. Vajon elérhető lesz a nem folyamatos, hanem mondjuk egyszeri beavatkozás mellékhatások nélkül?
TörlésBalivi
Azt hiszem, félreérthetően fogalmaztam. A legtöbb esetben elég egyetlen kezelés. Ez történt Emily Whitehead esetében is. A mellékhatások a kezelést követően léptek fel nála, elég intenzíven, mert néhány napig még mesterséges lélegeztető készülékre is kellett kapcsolni. Ezeket kezelni kellett, de utána úgy tűnik, a szervezete alkalmazkodott az új helyzethez, és egy új egyensúlyi állapot jött létre az immunfehérjék termelésében. Ami duplán örömteli volt, hogy a mellékhatások megszűntével gyorsan eltűntek a rákos sejtek is szervezetéből. Ő tehát tényleg tünetmentessé vált.
TörlésHát ez nagyszerű hír.
TörlésAz alábbi oldalon egyébként követhető a sorsa, és további információt is megtudhatsz, róla és a génterápiáról. Szülei - a világméretű publicitást kihasználva - egy alapítványt hoztak létre, hogy az adományokból támogassák hasonló sorsú gyerekek kezelését. Sajnos ez most még egy elég drága kezelés.
Törléshttp://emilywhiteheadfoundation.org/