Kedves rendszeres és rendszertelen olvasók, és blogtársak! Minden blogjegyzet után reménykedve várom, hogy megélénkül a hozzászólások, vélemények száma, de ez eddig ritkán következett be, noha a blog napi látogatóinak száma folyamatosan emelkedik. A remélt nagyobb aktivitás érdekében most eggyel magasabb szintre emelem kapcsolatotokat a bloggal, ezért a következő kérés MINDENKIHEZ szól: javasoljatok olyan témákat, amelyekről olvasni szeretnének itt.
Az irányelv nagyon egyszerű:
- Javaslatod kapcsolódjon a genetikához, vagy a biológiai evolúcióhoz (legyen a blog témájához közelálló)!
- Javaslatod ne legyen nagyon kellemetlen, vagy másokat indokolatlanul bántó!
Üdv!
VálaszTörlésEngem érdekelnének a Maynard Smith féle evolúciósan stabil stratégiák (ESS).
szívesen olvasnék rá példákat is.
Továbbá szerintem még érdekes téma lehet a nemek arányának kialakulása (meg egyáltalán a nemek kialakulása).
Ami viszont a leginkább érdekelne, csak sajnos nem találok magyarul írásokat erre vanatkozólag, hogy az emlősöknél hogy alakult ki az eleven szülés.
RNS világ
VálaszTörlésmeg hogy az ádámcsutka, az miért alakult ki, és miért csak a férfiaknál.
TörlésNekem a kihalásra ítélt szerveinkról szóló bejegyzések tetszettek. Valami ilyesmit szívesen olvasnék. Nem csak az ember vonatkozásában, hanem általánosan olyan szervekről, anatómiai struktúrákról az állatvilágban, amik csak evolúciós szempontból nyernek értelmet.
VálaszTörlésAhogy olvastam a kommenteket ezek a bejegyések máskonak is tetszettek. Köszönjük! :D
Mivel többször felmerült az ID is, esetleg lehetne olyan szervekről írni, amelyek "megtervezése", elhelyezkedése, teljesen logikátlan, viszont ha megnézzük, hogyan változ(hat)ott az evolúció során, érthetővé válik, miért olyan, milyen. Én sem csak emberi szervekre gondolok.
VálaszTörlésKöszönöm az eddigi javaslatokat! Jegyzem őket, és valamennyit igyekszem figyelembe venni a témaválasztásnál.
VálaszTörlésTegnap egy illető kérdezte tőlem, hogy a genetika hogyan és mivel bizonyítja az evolúciót. Mivel ehhez a részéhez a témának nem igazán értek, szerintem jó ötlet lenne ebben a témában is egy átfogó írás.
VálaszTörlés1. Miért nem élnek minden faj egyedei sokáig? Hosszabb élet = több utód
VálaszTörlés2. Miért nem vált a prédaállatok húsa mérgezővé, rossz ízűvé ragadozóik számára? nem eszik meg őket = több utód
Engem is leginkább az ID elleni érvek érdekelnének, főleg olyanok, amikre nem mondhatja rá senki, hogy az a Sátán műve, hanem csak Isten helyezhette el. Mint a csökevényes szervek, tervezési hibák, vagy épp az emberi kettes kromoszóma fúziója.
VálaszTörlésKrisztián, csökevényes szervekről, "tervezési hibákról" és a humán 2. kromoszómáról már volt szó korábbi bejegyzésekben. Ettől függetlenül igyekszem hasonló témákat felvetni a jövőben is.
TörlésVan egy téma ami mindenképpen érdekelne. (ha volt már akkor hozzászólásomat tekintsük tárgytalannak!)
VálaszTörlésVan egy gyíkfaj, ahol nincsenek hímek, csak nőstények- azonban ahhoz hogy a megtermékenyülés sikeres legyen imitálniuk kell a párzó mozdulatokat. Volt erről egy műsor a Spektrumon... A kérdésem az lenne, hogy mennyiben lehet evolúciós előny az, ha csak egy nem lenne? Ugyanis azzal hogy két nem létezik (pl. emberek között) 50% az esélyünk arra hogy egy random ember, akit meglátunk az utcán ellenkező nemű legyen és párosodhassunk vele- ezzel szemben ha 3 nem lenne akkor már 66,6666...(...)% lenne az esélye annak, hogy az ellenkező nemek valamelyikéhez tartozik...stb. Ellenben ha pedig csak egy nem lenne, akkor 100% lenne hogy a random egyed aki velünk szembe jön megfelelő nemmel rendelkezne ahhoz, hogy párosodjunk vele. Tehát a kérdésem a következő lenne: Miért épp két nem? Miért nem egy? Miért nem 3?
Szerintem lehetne egy olyan sorozatot indítani amiben a Természet IQ-ja című krisnás propaganda film állításait cáfoljuk meg.
VálaszTörlésIlletve megemlítenénk olyan "intelligens" tervezőre utaló dolgokat mint a pszeudogének és a koala erszénye.