Autóval közlekedőknek szinte mindennapos látványt jelentenek az utakon látszólag közömbösen sétáló és táplálékgyűjtögető madarak, amelyek azonban időben felröppennek, hogy elkerüljék a számukra végzetes találkozást. Egy most megjelent vizsgálat szerint az a távolság, amelynél a madarak felröppennek nem a közeledő autó sebességétől függ, – mint azt sokan gondolnák – hanem az adott területre kiszabott sebességkorláttól.
A vizsgálatot végző kutatók 21 madárfajt képviselő 134 egyed felröppenési távolságát mérte miközben egy fehér Peugeot-val közlekedtek 20, 50, 90 és 110 km/óra sebességkorlátozású utakon. Azt tapasztalták, hogy annál hamarabb röppentek fel a madarak a közeledő autó előtt, minél magasabb volt a sebességkorlátozás. Viselkedésüket nem befolyásolta, ha a kutatók a megengedett sebességnél lassabban, vagy gyorsabban közeledtek feléjük. Ez arra utal, hogy nem az egyes autók sebességét figyelik, hanem az adott területen áthaladó autók „tipikus viselkedését”, azaz átlagsebességüket, ami jó megfelelést mutat a helyi sebességkorlátozási értékekkel.
Úgy tűnik, hogy a madarak olyan ragadozóknak tekintik autóinkat, amelyek különböző útszakaszokon eltérő támadási sebességgel rendelkeznek, és ehhez alakítják viselkedésüket. Így maximálni tudják a táplálékszerzésre fordított idejüket anélkül, hogy áldozatokká válnának.