2015. január 5., hétfő

A vörös királynő hipotézis

John Tenniel illusztrációja
Talán furcsán hangzik, de ez bizony egy valódi tudományos hipotézis. Konkrétan egy evolúciós hipotézis, amely adott környezetben élő fajok közötti speciális kölcsönhatást szemlélteti, magyarázza. Olyan kérdésekre ad választ, mint hogyan élhetnek túl a ragadozók zsákmányállataikkal, vagy a paraziták gazdaszervezeteikkel együtt. Természetesen ezekben az esetekben is a környezethez való adaptálódás az evolúció legfontosabb mozgatórugója, de a parazita – gazda, valamint a ragadozó – zsákmány kapcsolatokban a közvetlen környezetet egy másik, szintén evolválódó faj jelenti. A két faj kölcsönösen hat egymás evolúciójára, mert az egyik (pl. a zsákmány) adaptációja megváltoztatja a másikra (a ragadozóra) ható szelekciós nyomást, ami kölcsönösség miatt egy antagonisztikus koevolúcióhoz vezet.

Ennek a koevolúciónak a modellje a vörös királynő hipotézis, amit Leigh Van Valen amerikai evolúcióbiológus fogalmazott meg, az elnevezéshez pedig az analógiát Lewis Carroll: Alice Tükörországban című meséje nyújtotta. A mesében Alice furcsa jelenséget tapasztal a Vörös Királynő birodalmában, amit a királynő a következőképpen magyaráz: „Minálunk, ha teljes erődből rohansz, az épp csak arra elég, hogy egy helyben maradj.” Van Valen evvel a hasonlattal igyekezett szemléltetni a koevolúciós folyamatban a fajok evolúciós fegyverkezési versenyét, amelyben állandó változással (rohanással) alkalmazkodniuk kell ahhoz, hogy (egy helyben maradjanak, azaz) elkerüljék a kihalást.

2015. január 3., szombat

Kiterjesztett fenotípussal

Kedves rendszeres olvasók és véletlenül ide tévedők!

A BIOLÓGIAI EVOLÚCIÓ blog éppen két éve indult, ami önkéntelenül is egyfajta számvetést indított el bennem. Megtisztelő számomra, hogy a blognak mára 58 „tagja” van, azaz rendszeres látogatója, olvasója. Éppen ti bizonyítjátok, hogy van értelme a blog fenntartásának. Főképpen nektek köszönhető, hogy a két év alatt a blogot 38360 alkalommal látogatták meg, ami napi átlagban több mint 50 látogatást jelent. Ez talán elfogadható aktivitás egy új blog esetében, amely szándékosan elég szűk érdeklődési területet jelölt ki magának. Egyetlen paraméter marad el attól, amit elképzeltem az induláskor: a hozzászólások, észrevételek, véleménynyilvánítások száma. Ennek számos oka lehet, a blog témájától és a bejegyzések stílusától, a bonyolult belépési lehetőségeken keresztül az ide látogatók céljáig, és talán még mások is.
Ezért elhatároztam, hogy 2015-től a blog „kiterjesztett fenotípussal” folytatódik, azaz a bejegyzések témája túlmutat majd a szűken vett biológiai evolúció és a genetika területén; ezek kapcsán igyekszem majd kitérni a természet és mindennapi életünk olyan jelenségeire, amelyekkel szembesülök, érdekelnek, vagy érdekelhetnek másokat. Örömmel fogadok minden hozzászólást, véleményt, vitát és eszmecserét.
Jó egészséget és sok sikert kívánok 2015-re!